Golvlistarbete betalas in natura - voilà en trerätters

Lena och Richard hjälpte till med golvlisterna i somras. Detta skulle naturligtvis belönas med en brakmiddag.
I skafferiet låg ett antal rispapper. Tja, varför inte göra nåt vettigt av dem?
Till förrätt serverades därför vårrullar fyllda med potatis och västerbottenost, stenbitsrom, crème fraiche, rödlök och citron. Inte alls dumt! Ifall nån tycker att det låter spännande, så köp en burk stenbitsrom och be mig sätta på ugnen; det finns nämligen en klunga vårrullar i frysen.
Kalvsteken fick långtidsgosa i ugnen på låg temperatur. Den blev alldeles perfekt ljusrosa rakt igenom. Matchades med zucchiniterrin och en reducerad rödvinssås.

Efterrätten fastnade inte på bild. Richard hann äta upp den innan jag fick fram kameran. Nää, inte riktigt så. Jag hade svängt ihop en äppelkaka med deg/smet på smör, digestivesmul, mjöl, sirap, brun farin, en gnutta bakpulver och kanel. Serverades med valnötsglass från, höråhäpna, Lidl! Döm om min förvåning när jag upptäckte att glassen levde upp till sitt namn genom att verkligen innehålla valnötter! Riktigt många faktiskt. (Inte som räkost som innehåller ca 1,5 procent räka.)

Etiketter: , , , , , ,